פתיחת עסק בחו"ל

Picture of אנג'ל

אנג'ל

מומחה SEO, PPC, וכתיבת תוכן.

פייסבוק
טוויטר
לינקדאין

תוכן עניינים

איך לפתוח עסק מצליח בחו"ל

המחשבה על לפתוח עסק בחו"ל היא מרגשת אך מאתגרת. בין אם אתם אנשי עסקים מבוססים או יזמים בתחילת הדרך, המחשבה על נסיעה לחו"ל כדי לפתוח עסק חדש מהיסוד יכול לגרום אפילו לאנשי העסקים הקשוחים ביותר לפעום בחשש.

חשבתם על פתיחת עסק בחו"ל? זה זמן מצוין לעשות זאת, מכיוון שיש הזדמנויות רבות זמינות במדינות שונות ברחבי העולם. במדריך זה ניתן לכם מידע וטיפים וגם נלווה אתכם בתהליך פתיחת עסק בחו"ל. נדון בהרבה נושאים, החל מבחירת מדינה ועד יצירת התוכנית העסקית שלכם. אז, בין אם אתם רק מתחילים לחשוב על פתיחת עסק בחו"ל או שאתם כבר מוכנים לעשות את הצעד, במדריך הזה יש את כל מה שאתם צריכים.

למחשבה על פתיחת עסק בחו"ל יכולות להיות מספר סיבות. לדוגמא:

  • אתם יכולים להרגיש "מוגבלים" במדינה שלכם
  • סיבות תרבותיות
  • השוק בישראל רווי
  • בישראל אין ביקוש למוצר או לרעיון שיש לכם

אז מה נשאר לכם לעשות? לארוז מזוודות ולנחות בארץ שאולי תיתן לכם הזדמנות ייחודית לחלוק את הרעיונות שלכם עם קהילה אחרת.

אבל איזה יתרון יכול להיות לכם במדינה שאינה שלכם?

התשובה היא המנטליות שלכם. כשאתם נוסעים לחו"ל אתם עומדים בפני אורח חיים ותרבות אחרים לגמרי. אבל בכך טמונה ההזדמנות. ייתכן שאנשים מקומיים לא רואים דברים כמו שאתם רואים. ייתכן שהם לא יראו את הפתרון לבעיה מסוימת פשוט כי הם לא ראו שיש בעיה מלכתחילה.

היתרון שלכם כיזמים ממדינה אחרת נותנת לכם את האפשרות לראות נתיבים חדשים ורעיונות חדשים שיכולים לפתור בעיות שאחרת לא היו נפתרות.

מחפשים מומחה שיעזור לכם להקים עסק בחו"ל? השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

מעבר לחו"ל מסמן את תחילתו של מסע חדש ופרק חדש בחייכם – כזה שפותח את דעתכם לשווקים חדשים ונותן לכם את ההזדמנות להיות מובילים בתחום שבחרתם. אם אתם הטיפוס ההרפתקני ותבחרו לעקוב אחר העצות שלהלן, קיים סיכוי גבוה מאוד שתצליחו.

בצבא לימדו אותי משפט חשוב מאוד: "שום תוכנית לא שורדת את המגע עם האויב", אחרי ניסיון של שנים למדתי שזה נכון גם בעולם העסקים. אולי יש לכם תוכנית שגובשה חודשים או שנים מראש, אך המציאות של להיות שם, במדינה אחרת, כשאתם לא מכירים את השטח ואינכם יודעים לאן עליכם לפנות עשויה לבזבז את התוכניות הטובות ביותר שלכם.
עבודה של שנים עם אנשי עסקים לימדו אותי שתמיד כדאי להתכונן לתרחיש הגרוע ביותר. לעתים קרובות יזמים בתחילת דרכם אינם עושים זאת והם מתמודדים עם קשיים גדולים כאשר דברים משתבשים.

חשוב מאוד ללמוד להכיר את המנטליות

יכול להיות שבישראל אתם מכירים את הכללים והחוקים בכל הנוגע לפתיחת עסק. כולנו מכירים את השפה, והתרבות. אבל בחו"ל יש סיכוי טוב שלא נדע אף אחד מהדברים האלה. במדינה אחרת ברוב המקרים יש מנטליות אחרת ותכונות החברה עשויים להיות שונים ממה שהורגלנו אליו בישראל. אם אתם יזמים חדשים רוב הסיכויים שאתם לא מכירים את האופן שבו הביורוקרטיה פועלת במדינות חדשות, ולכן אתם עלולים להתמודד עם מצבים מתסכלים.

יש לי מילה אחת בשבילכם: סבלנות. במיוחד בתחילת המסע שלכם, עם קצת סבלנות תגיעו רחוק.

חשוב לשמור על ראש פתוח – יזמים רבים נוטים להיות אנשים יצירתיים ודינמיים, שזה דבר נהדר. כשהמוח שלכם פתוח ללמוד דברים חדשים, סביר להניח שתנקטו בגישה חיובית יותר למה שאתם עושים, במיוחד אם אתם עושים את זה במדינה שאתם חדשים בה. יש הרבה מה ללמוד כשאתם נוסעים לחו"ל, וראש פתוח הוא כלי נהדר.

פתיחת עסק בחו"ל רק עם צוות מקצוענים מקומי

לפני כל צעד חשוב שאתם עושים חשוב מאוד להתייעץ עם מומחים מקומיים שמבינים את המנטליות המקומית טוב יותר מכם.

זה משהו שלמדתי מזמן – בעסקים לא תצליחו לבד, לא משנה כמה טובים אתם חושבים שאתם. אתם צריכים לחבור עם האנשים הנכונים כדי שתוכלו להקים ולקדם את העסק החדש שלכם.

צוות יועצים מקצועי מקומי חשוב במיוחד מכיוון שהם יכירו את התרבות והנטיות האידיאולוגיות של המדינה הרבה יותר טוב מכם. יועצים עסקיים יכולים לייעץ מה יכול לעבוד ומה לא יעבוד. צוות יועצים במדינה שבה החלטתם לפתוח את העסק שלכם הוא נכס שלא יסולא בפז.

כבדו את המנטליות והתרבות המקומית, ותהיו צנועים

לפעמים, אנו עשויים להאמין שאנו יודעים טוב יותר מהמקומיים, שכבר הבנו הכל. אם אתם חושבים כך, סביר להניח שתיכשלו. למה? כי אתם לא יודעים טוב יותר מהאנשים שחיו במדינה הזאת כל חייהם. זה ברור שייקח לכם זמן להבין את התכונות והמנטליות התרבותית שלהם. אם אתם נכנכסים עם אווירה של עליונות, אתם תיכשלו.

במקום זאת, הפגינו ענווה. תנו למדינה החדשה ללמד אתכם את מה שאתם צריכים לדעת. ועדיף לדעת את השפה המקומית כמיטב יכולתכם. זה עלול לפתוח לכם דלתות רבות.

תהיו שגרירים של המדינה שלכם

למרות שאתם בחו"ל, קצת מישראל נוסע אתכם. קדמו יחסי ידידות, בכל דרך שתוכלו, בין ישראל לבין זו המדינה שאתם חושבים להקים בה את העסק שלכם. זה בסופו של דבר יעזור לכם להצליח.

האמינו בעצמכם והביאו ערך מוסף

זו אולי העצה החשובה ביותר. כדי שהעסק החדש שלכם יצליח, אתם צריכים להאמין שהוא יצליח. אתם צריכים להאמין שלעסק שאתם יוצרים נותן ערך לקהילה.

לסיכום: בניית עסק מצליח, בין אם זה עסק מקומי או בחו"ל, נוטה להצליח בזות הערך המוסף שהוא נותן לקהילה. וכמובן, העסק חייב להיות רווחי – שום עסק לא רווחי לא יחזיק מעמד.

אבל הרווחיות לא נובעת יש מאין. כדי לבנות עסק רווחי דרוש חוש עסקי טוב, קצת מזל והרבה מאוד תכנון. כל החלקים הנעים האלה חייבים להסתנכרן ולהסתובב ביחד, כמו גלגלים של מכונה.

הסיכוי להצליח להקים עסק בר קיימא במדינה זרה שאינה שלכם מתחילה בתוכנית עסקית שנעשתה בקפידה. אם תבצעו את כל הצעדים תוך כדי מחשבה, בסדר הנכון, הסיכויים לגרום לעסק החדש שלכם להמריא ולהפוך להצלחה גדלים משמעותית. התכנון, ההתמדה, האמונה, והמאמץ האישי שלכם ישמשו כזרעים לצמיחה של עסק מצליח בחו"ל.

השקל חזק יותר

הקמת עסק אינה משימה קלה, במיוחד אם אתם חושבים לפתוח עסק בחו"ל. כעת, כשהשקל חזק יותר, ואפילו מוחץ מטבעות אחרים, יזמים רבים מנצלים זאת ומחפשים הזדמנויות חדשות בחו"ל כדי להקים את העסק החדש שלהם.

הכלכלה הוירטואלית והעולמית שלנו במאה ה-21 מפתה אנשים מישראל רבים לפנות למדינות אחרות כדי לעבוד או כדי לפתוח עסק חדש.

כאשר אתם חושבים על פתיחת עסק בחו"ל, אתם צריכים להכיר בעל מקצוע מנוסה כמו רואה חשבון שיעזור לכם לנהל להגיש את ההוצאות וההכנסות שלכם כראוי.

הקפידו לבדוק את דרישות ההגירה והוויזה של המדינה שבה אתם רוצים לפתוח עסק.

במידה ויתרת חשבון הבנק שלכם הזר שלכם מסתכמות ביותר מ-$50,000 תצטרכו לדווח לרשויות המדינה.

יש המון הזדמנויות עסקיות בחו"ל

חשוב למצוא רואה חשבון מקצועי במדינה שבה פתחתם את העסק – חפשו רואה חשבון מומחה לנושאי מס ודיווח עבור אנשי עסקים החיים מחוץ לארץ מולדתם. מאוד מאוד לקבל המלצות על רואה חשבון מקצועי במידה ואתם מתכוונים לפתוח עסק הנחשב גדול כדי שידריך אתכם בתהליכי העבודה הנכונים במדינה שבה החלטתם לפתוח את העסק.

בידקו את דרישות ההגירה והוויזה

לכל מדינה בעולם דרישות שונות כלפי תושבי חוץ שמעוניינים לחיות ולעבוד במדינה שלהם. עבודה במדינה זרה שונה לגמרי מאשר סתם לבקר במדינה; כדי שתוכלו לעבוד תהיו חייבים לקבל אשרת עבודה, לא רק ויזת תייר. על מנת שתוכלו לקבל אישור לעבוד עליכם להגיש בקשה לאשרת עבודה בקונסוליה או בשגרירות של המדינה בה אתה רוצים לעבוד. כדי לעשות זאת תצטרכו דרכון, ואולי מסמכים נוספים בהתאם לדרישות של המדינה הספציפית שבה אתם רוצים לעבוד.

ענייני בנקאות ופיננסים – ניהול חשבון בנק במדינה זרה הפכה לקשה יותר עם חוקים חדשים שנכנסו לתוקף כדי למנוע הלבנת הון וגם לצמצם העלמת מס על ידי החזקת כספים בחו"ל.

החוקים לניהול חשבון במדינה זרה (FATCA) דורש מאזרחי ישראל לדווח על נכסים פיננסיים המוחזקים מחוץ מישראל. לכן, אם אתם עובדים בחו"ל ויש לכם שם חשבון בנק לעסקאות מקומיות, עליכם לדווח על יתרות אלו למס הכנסה אם הערך של נכסים אלה עולה על 50,000 דולר.

אחת הדרכים לטפל בעסקאות מחוץ לישראל היא למצוא בנק ישראלי גדול שעוסק בעסקאות בינלאומיות מדי יום. לדוגמה, לבנק הפועלים יש מחלקה בינלאומית שיכולה לעזור לכם.

5 טיפים לפתיחת עסק בחו"ל

אל תתחילו לארוז את המזוודות עדיין

כמייסד של Way-go, אפליקציית נסיעות שמכרתי לפני כמה שנים, עברתי את הדרך המאתגרת של השקת חברה בחו"ל.

לפני שתחליטו לעזוב את גבולות ישראל, הנה כמה טיפים לפתיחת העסק שלכם בחו"ל:

1. צלילה לתרבות המקומית חיונית לכל יזם המעוניין להקים עסק רציני בחו"ל – מומלץ מאוד למצוא מנטור או משקיע מקומי שיעזור לכם להבין את הצרכן ואת התרבות המקומית.

זה היה המפתח עבורנו כשהחלטנו להשיק את Way-go ועזר לתרום לפגישה עם השותפים הנכונים, השקה בכנסים הנכונים, וגם לדעת על מי לסמוך.

אם אין לכם מכרים במדינה שבה החלטתם להקים את העסק החדש שלכם אנחנו נוכל לעזור לכם למצוא אנשי עסקים אמינים שאפשר לסמוך עליהם. אנשי עסקים מקומיים יודעים מהם האתגרים והמכשולים שאתם צריכים לעבור בדרך לעסק מצליח.

2. ללמוד את השפה המקומית – זה נראה מובן מאליו, אבל לפעמים ללמוד שפה חדשה יכול להיות מאתגר כמעט כמו פתיחת עסק חדש. אפילו כישורי שפה גרועים עדיפים מכלום. מלבד מורה פרטי, אתם יכולים גם ללמוד שפה חדשה דרך אפליקציות שונות או לנהל שיחות באופן קבוע עם מקומיים שמדברים שוטף את השפה כדי לחדד את הכישורים שלך.

3. לחיות כמו המקומיים – התעניינו באמת במדינה בתרבות ובהיסטוריה שלה. צאו להפגש עם הלקוחות שלכם או השתתפו בחוויות תרבותיות לעתים קרובות, חשוב לקחת כמה שיותר.

4. להכיר את התחרות, הן בעבר והן בהווה – בתור יזמים אתם צריכים לדעת לחקור את התחרות המקומית לפני שאתם נכנסים לשוק חדש. אבל אל תפסיקו שם. נסו ללמוד על 5 חברות שניסו להיכנס לשוק הזה ונכשלו. מי שלא מצליח ללמוד מכישלונות העבר של אחרים, יכול לחזור עליהם.

5. בנו רשת קשרים חדשה – במדינה זרה מומלץ להכיר כמה שיותר אנשים חדשים ואולי בהמשך תוכלו למנף את הקשרים האלה כדי להתמודד עם קשיים ואתגרים חדשים. מומלץ להכיר קהילה ישראלית מקומית כך יהיה לכם הרבה יותר קל ליצור חברויות אמיתיות.

כשהצוות שלי היה באירופה כדי לקדם את Way-go, החלטנו לשלוח אימיילים ליזמים חשובים באזור. האימיילים שלנו עזרו לנו לתאם פגישות חשובות שעזרו לנו לקדם את האפליקציה. קשרים חשובים אלה לא רק סייעו לנו להתניע את העסק החדש אלא גם עזרו לנו ליצור קשרים ארוכי טווח שסיפקו לנו את התמיכה שאנו צריכים.

השקת Way-go הייתה אחת החוויות המרגשות בחיי. ולכן החלטתי לעודד את כל האנשים שיש להם רוח יזמית להאמין בעצמם כדי שיוכלו להגשים את החלום שיש להם. מצד שני אני ממליץ לכם להיות מציאותיים, סבלניים, ולא להפסיק לפעול למען המטרה שלכם. רק כך תפתחו עור עבה. אני מבטיח, זה יהיה המסע של החיים שלכם.

מה כדאי לשקול לפני פתיחת עסק בחו"ל

מחסום השפה – אם אתם מתכננים לעשות עסקים במדינה שבה אנגלית אינה השפה העיקרית, תצטרכו להיות מוכנים להתגבר על מחסום השפה. המשמעות עשויה להיות שכירת צוות דו לשוני או מתרגם.

הבדלים תרבותיים – הבדלי התרבות בין ישראל למדינה שבה בחרתם לפתוח את העסק יכולים להשפיע על עסקאות ומשא ומתן עסקיים. לכן חשוב לעשות מחקר כדי להבין את התרבות העסקית המקומית. הכנת שעורי בית יעזרו לכם להימנע מאי הבנות פוטנציאליות או פערים תרבותיים.

סביבה רגולטורית – לכל מדינה יש חוקים ותקנות עסקיות משלה ואתם תצטרכו לעמוד בהן. ודאו שאתם מכירים את החוקים והתקנות החלים על עסקים לפני שאתם עושים עסקים במדינה חדשה.

תשתית – התשתית בכל מדינה יכולה להשתנות מאוד. זה כולל דברים חשובים כמו תחבורה, תקשורת, ואנרגיה. ודאו שאתם מבינים את מצב התשתית במדינה שבה בחרתם וכיצד זה עשוי להשפיע על הפעילות העסקית שלכם.

הרחבת העסק שלכם לחו"ל יכולה להיות דרך מצוינת להגדיל את הכנסות העסק שלכם. רק הקפידו לזכור את ארבעת הגורמים הללו כדי להבטיח כניסה חלקה ומוצלחת.

כיצד לבחור את המדינה המתאימה לעסק החדש שלכם?

ישנם גורמים רבים שיש לזכור בעת קבלת החלטה זו, ולא תמיד קל לבחור את המדינה המתאימה ביותר לעסק שלכם. 

החלטתי לעבור לאירופה ב-2007 כדי להקים את החברה הראשונה שלי, זה איפשר לי להגדיל את העסק הרבה יותר מהר ממה שיכולתי לעשות בישראל, וזה הפך אותי למי שאני היום.

פוטנציאל השוק – אחד הדברים הכי חשובים שיש לקחת בחשבון הוא פוטנציאל השוק בכל מדינה עליה חשבתם. זה כולל גורמים כמו אוכלוסיה, תוצר, וכוח קנייה. מחקר מקצועי על פוטנציאל השוק של כל מדינה יעזור לכם לבחור המקום המתאים לעסק שלכם.

כדי להצליח באקלים הכלכלי של היום, עליכם להבין את השוק. רק הבנה אמיתית של השוק המקומי תעזור לכם להצליח להתגבר על כל המכשולים שיעמדו בפניכם במהלך המסע היזמי – במידה ולא תבצעו מחקר מקדים אתם עלולים להיקלע למצב של פשיטת רגל מוקדם מהצפוי.

לדוגמה: בצעו בדיקה כדי לוודא שאין סימנים מסחריים או פטנטים
עשו מחקרי היתכנות ומה הרווח שלכם לאחר ההוצאות
מצאו יועצים פיננסיים שמתמחים בשווקים המקומיים, אך גם מציעים ידע בינלאומי

יציבות פוליטית

סביבה פוליטית יציבה בדרך כלל תורמת יותר לצמיחה עסקית מאשר ממשלה לא יציבה. מחשבה על יציבות הממשלה אולי לא נראת כמו מרכיב חשוב בהתחלה, אך כמה שחושבים על זה יותר כך מבינים שאולי דווקא מדובר באחד הגורמים החשובים ביותר עבור בחירת המדינה לעסק החדש שלכם.

לחוסר יציבות פוליטית יכולה להיות השפעה גדולה על עסקים. כאשר הסביבה הפוליטית אינה יציבה, קשה יותר לעשות עסקים באותה מדינה. זה נובע מהעובדה שהאקלים העסקי משתנה כל הזמן וקשה לחזות מה יקרה בהמשך. יציבות שלטונית הכרחית כדי שהעסקים במדינה ישגשגו.

בנוסף, כאשר מדינה חווה חוסר יציבות פוליטית, הרבה יותר קשה לקבל אשרות עבודה או להוביל סחורות למדינה וממנה.

מסיבות אלה, חשוב לקחת בחשבון יציבות פוליטית בעת בחירת מדינה להתרחבות העסק שלכם. סביבה פוליטית יציבה בדרך כלל תורמת יותר לצמיחה עסקית מאשר סביבה לא יציבה.

שיקולים משפטיים

החוקים משתנים מאוד ממדינה למדינה ומה שנראה לך כמובן מאליו יכול להיות מסובך מאוד עד בלתי אפשרי במדינות שונות ברחבי העולם. אז אתם צריכים לקחת בחשבון כאשר מרחיבים עסק למדינה זרה חדשה, עליכם להתייעץ לפני גם עם עורך דין מסחרי שיכול לספק מידע מקיף על הניירת המשפטית והפיננסית הנדרשת, כדי שתוכלו לעשות את ההתאמות הנדרשות לפני שאתם נתקלים במחסומים רגולטוריים מסובכים. למרות שזה מרתיע, אם עושים זאת נכון, התרחבות בשוק זר יכולה להיות מהלך משתלם ביותר עבור כל עסק.

אתם צריכים להיות מוכנים עם תשובות לשאלות כמו:

מהו המבנה המשפטי הטוב ביותר עבור העסק שלי: בעלות יחידה, תאגיד שותפות, או חברה בערבון מוגבל LLC. זיכרו ששם המבנה המשפטי עשוי להיות שונה ממדינה אחת לאחרת, למשל בישראל חלק מהמבנים המשפטיים הם: עוסק פטור, עוסק מורשה, חברה בע"מ, וכו'. .

איפה אתם צריכים לשלם מס? בדרך כלל יזמים מצליחים מעבירים את עסקיהם לחו"ל כדי לשלם פחות מסים וליהנות מהסכמי כפל מס הקיימים עם ארצות מסוימות ברחבי העולם. הסכם זה אומר שמשלמים מיסים רק במדינה אחת, כך שבמדינה שבה פתחתם את העסק תוכלו לשלם 0% מסים.

זה לא כל כך פשוט ויש הרבה סיבוכים ומכשולים. עם זאת, בעזרת עורך דין ורואה חשבון מומחה אתם יכולים להתגבר עליהם.
קחו בחשבון את השלכות המס של התאגדות במדינה זרה. במקרים מסוימים, זה יכול להועיל מנקודת מבט של מס. ובמקרים אחרים זה יכול לעלות לכם יותר כסף. אז תעשו שיעורי בית לפני קבלת החלטה.

כיצד לנהל את הכספים שלכם מעסק בחו"ל

כאשר אתם מנהלים עסק בחו"ל, חשוב להיות מודעים לאתגרים הפיננסיים שאתם עלולים להתמודד איתם. כדאי לדעת לזכור כמה דברים חשובים בעת ניהול הכספים שלכם.

אחד הדברים הראשונים שעליכם לעשות בעת ניהול הכספים שלכם מעסק בחו"ל הוא להיות מעודכנים במצב המט"ח. תצטרכו לדעת כיצד להמיר את השקלים שלכם למטבע המקומי, ועליכם להיות מודעים גם לעמלות או חיובים שעשויים לחול. לאחר שתבינו היטב את המטבע הזר, תוכלו ליצור תקציב.

בעת יצירת תקציב, חשוב להיות מציאותיים לגבי ההכנסות וההוצאות שלכם. הקפידו לכלול את כל העלויות העסקיות שלכם, כמו גם את כל הוצאות המחיה האישיות.

ברגע שיש לכם תקציב, היצמדו אליו כמה שיותר. זה יכול להיות מפתה להוציא יותר כסף ממה שתיכננתם כשאתם בחו"ל, אבל אם אתם רוצים שהעסק שלכם יצליח חשוב מאוד שתעמדו בתקציב ההוצאות שבחרתם.

שימו לב להוצאות שלכם בזמן ניהול עסק בחו"ל, לעתים קרובות ישנן דרכים רבות לצמצם עלויות, ולכן כדאי להקדיש זמן כדי לבחון את כל האפשרויות שלכם.

אם אתם יכולים למצוא דרכים להפחית את הוצאות העסק, תוכלו להיות בעמדה הרבה יותר טובה לנהל את הכספים שלכם בזמן ניהול עסק במדינה זרה. הקפידו לזכור טיפים חשובים אלה, רק כל תוכלו לשמור על הכספים שלכם ולנהל עסק מצליח בחו"ל.

הכנת תוכנית עסקית לעסק בחו"ל

אם אתם חושבים להרחיב את העסק לחו"ל או לפתוח עסק חדש, יש כמה דברים שאתם צריכים לקחת בחשבון בבואכם להכין את התוכנית העסקית. בתור התחלה, תצטרכו לחקור את משתני השוק החדשים במדינה או באזור שאליהם אתם מעוניינים להתרחב. זה כולל הכל מהבנת התרבות העסקית והמנהגים המקומיים ועד לזיהוי שותפים עסקיים ולקוחות פוטנציאליים.

תצטרכו גם ליצור תחזית פיננסית מפורטת עבור העסק, תוך התחשבות בעלויות הכרוכות בעשיית עסקים במדינה בחו"ל. אבל אם תעשו שיעורי בית ותרכיבו תוכנית עסקית מוצקה, אין סיבה שהעסק שלכם לא יצליח בשוק חדש מעבר לים.

העסקת עובדים מוכשרים וחרוצים

אתם צריכים לבנות צוות עובדים מקצועי ואמין. מוסר העבודה והמנטליות שונים ממדינה אחת לאחרת ומציאת עובדים חרוצים ואמינים היא משימה לא פשוטה רוב הזמן.

כאשר אתם פותחים עסק חדש בחו"ל, חשוב שיהיו עובדים אסרטיביים עם ניסיון המכירים את תרבות העסקים המקומית. עובדים נאמנים יאפשרו לכם ניהול קל יותר של העסק.

אם תנסו להעסיק עובדים שלא מכירים את התרבות המקומית, אתם עלולים להיתקל בבעיות. לדוגמה, ייתכן שהם לא יוכלו לתקשר עם לקוחות או ספקים מקומיים, מה שעלול להשפיע על הפעילות העסקית.

כמו כן, חוסר היכרות עם התרבות המקומית יכול להוביל לאי הבנות וטעויות תרבותיות, שעלולות לפגוע במוניטין של העסק שלכם.

לכן חשוב שיהיו עובדים שמכירים את המנהגים והתרבות המקומיים בעת פתיחת העסק שלכם בחו"ל. הם יעזרו לעסק להתנהל בדרך חלקה ומוצלחת.

שיווק הוא המפתח להצלחה

שיווק העסק שלכם בחו"ל יכול להיות משימה לא פשוטה. קיימים הרבה פרטים שצריך לקחת בחשבון, כמו ההבדלים התרבותיים בין מדינות ואיפה הלקוחות הפוטנציאליים שלכם מבלים את רוב זמנם באינטרנט (גוגל, רשתות חברתיות, יוטיוב). עם זאת, עם מעט מחקר ותכנון, אתם יכולים לפתח אסטרטגיית שיווק יעילה ולא יקרה שתעזור לכם להגיע ליעדים העסקיים שלכם.

למען האמת, יש הזדמנויות מצוינות בשווקים רבים. המתחרים שלכם רוב הזמן לא יודעים איך להעביר את המסר שלהם ללקוחות שמתעניינים, מה שמציע לכם הזדמנות לעבוד עם אנשי שיווק ופרסום מוכשרים ויצירתיים במיוחד.

אחד הצעדים הראשונים כדי לזהות את שוק היעד שלכם הוא לענות על השאלות הבאות:

למי אתם מנסים להגיע עם המוצר או השירות שלכם?

ברגע שאתם יודעים באיזה קהל לקוחות אתם רוצים להתמקד, אתם יכולים להתחיל לחקור מהי הדרך הטובה ביותר להגיע אליהם. קחו בחשבון דברים כמו מחסומי שפה ונורמות תרבותיות. לדוגמה, במדינות מסוימות זה עשוי להיחשב לא מנומס לקדם בצורה ישירה את המוצרים או השירותים שהעסק שלכם מציע, וייתכן שיהיה צורך בגישה עדינה יותר.

לאחר מכן, עליכם לפתח את המיתוג שלכם. מה מייחד את העסק שלכם? איך אתם רוצים שאנשים יתפסו את החברה שלכם? תשובות על שאלות אלו יעזור לכם ליצור זהות מותגית לעסק שבה תוכלו להשתמש בשיטת השיווק שלכם. דבר חשוב נוסף הוא שיהיה לכם מסר ברור שאתם רוצים להעביר לקהל היעד שלכם. מהם היתרונות של השימוש במוצר או בשירות שלכם? למה הם צריכים לבחור בעסק שלכם על פני המתחרים שלכם?

שיווק הוא עוד אחד מהאתגרים של עשיית עסקים בחו"ל

בעת שילוב העסק שלכם במדינה זרה, הקפידו להיעזר במומחה שיווק ופרסום בשוק המקומי. אפילו מותגים בינלאומיים עשו טעויות פרסום ענקיות בעבר כשהם הרחיבו את פעילותם לשווקים זרים. 

אתגר נוסף שקיים בחלק מהמדינות המתפתחות בעולם הוא שחיתות

שחיתות היא סיכון עסקי גדול. היא לובשת צורות רבות, מסחיטה ושוחד ועד הלבנת הון ומעילה. לשחיתות יכולה להיות השלכות הרסניות לעסקים.

שחיתות יכולה לפגוע במוניטין ובשווי המותג, להרתיע משקיעים חדשים, להגדיל את עלויות העסק, וליצור בעיות משפטיות ורגולטוריות.

במדינות עולם שלישי ומדינות מתפתחות בדרך כלל קיים הסיכון הגבוה ביותר לבעיות של שחיתות וסחיטה מצידם של פקידי ממשל או כנופיות פשע. . בעלי עסקים עשויים להידרש לשלם שוחד כדי להבטיח רישיונות או היתרים, או כדי להעביר את המוצרים שלהם דרך המכס.

שחיתות עלולה להקשות מאוד על עסקים לגיטימיים לפעול ביעילות ולהתחרות בצורה הוגנת בעסקים מאותו תחום. במקרים מסוימים וקיצוניים, שחיתות עלולה לאלץ אתכם לסגור את העסק לחלוטין.

כדי למזער את הסיכונים הנשקפים משחיתות, עסקים צריכים לבצע בדיקת נאותות יסודית על שותפים עסקיים ופקידי ממשל מקומיים. כמו כן, עליכם לפתח מדיניות ונהלים כדי למנוע ולאתר שיטות שחיתות, ולוודא שנתתם לעובדים שלכם הדרכה על חוקים ומדיניות נגד שחיתות.

צרו קשר עוד היום עם יועץ עסקי:
שלחו הודעת וואטסאפ: 058-7-510-510
אימייל: bugs.agency@gmail.com